in

Необичен феномен снимен за време на земјотресот во Хрватска! [ВИДЕО]

За време на земјотресот во Хрватска е снимен необичен феномен во кој земјата се распадна и почвата стана течна.

Разорен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала вчера ја погоди областа Петриња во Хрватска, а се почувствува и во регионот.

Покрај Петриња, кој е во урнатини, и Сисак беше оштетен во земјотресите што траат.

Видеото што беше снимено во тој град вчера покажува необичен феномен на втечнување на почвата, што се случува за време на силни земјотреси.

Видеото покажува исплашени локални жители на отворено, додека пукнатини во земјата се отвораат под нозете и земјата станува течна.

Иако на непосветите им се чини дека канализацијата се излеала, всушност, механичките својства на почвата се менуваат поради натопување, при што ја губи силата и станува течна.

Овој феномен се јавува поради намалување на стресот помеѓу честичките на почвата, и е предизвикан од зголемениот притисок предизвикан од земјотреси.

Иако овој феномен е познат подолго време, особено неговиот негативен ефект, кога почвата целосно го губи својот носивост, дури во 1964 година по земјотресите во Нигата, Јапонија и Алјаска, нејзиниот деструктивен ефект беше забележан од сеизмолозите и градежните инженери.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote