in

Што?Што?

Невообичаените соништа му помагаат на мозокот да го разбере реалниот живот!

Претходните истражувања покажаа дека тоа како нашите соништа се менуваат во текот на ноќта, всушност е поврзано со нашите фази на спиење, но неодамнешното истражување објавено во списанието „Шема“ испитува зошто нашите соништа се толку различни од секојдневниот живот.

Ако некогаш сте сонувале необичен сон, знајте дека тоа е сосема нормално.

„Постојат неверојатен број на теории за тоа зошто сонуваме. Но, сакав да привлечам внимание на теоријата за соништа што ги сфаќа многу сериозно и таа вели дека искуството со сонување е причината зошто сонуваме “, рече Ерик Хоел, професор по невронаука на Универзитетот Тафтс, кој работеше на оваа студија.

Додека тренираше вештачка интелигенција, Хоел забележа дека технологијата почнува да ги прикажува податоците како точна претстава за тоа со што би стапила во контакт. Научниците се бореа против ова воведувајќи „хаос“, или она што формално се нарекува „отстапување“.

Доколку вештачката интелигенција вози автомобил на обука за симулација, ќе се создаде средина што ја имитира реалноста на улица. Хоел објасни дека така работи мозокот, пренесува Real Simple.

„Оригиналната инспирација за длабоките нервни мрежи беше мозокот. Ако ги погледнете техниките што луѓето ги користат за регулирање на длабокото учење, често се случува овие техники да имаат неверојатни сличности со соништата, рече тој.

Едноставно кажано, мозокот создава „отстапувања“ за време на соништата, за луѓето да можат подобро да ја разберат реалноста.

„Токму необичноста на соништата и нивното отстапување од будното искуство им ја даваат нивната биолошка функција“, напиша тој.

Хоел забележа дека сличностите помеѓу вашиот реален живот и соништата со „отстапување“ може да се забележат со повторување на истата задача секој ден. Тогаш вашиот мозок ќе создаде ново, генерализирано дејство во вашите соништа.

„Lifeивотот е понекогаш досаден. Соништата се таму за да ве спречат премногу да се прилагодите на „нормалниот“ свет “, заклучува професорот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote