in

НЕОДОЛИВИ КОЛАЧИ БЕЗ БРАШНО, ПОДГОТВЕНИ ЗА 20 минути: Сите други слатки ќе паднат во заборав!

Еве како да ги подготвите овие брзи колачиња, идеално кога вашите гости наеднаш ќе се најават.

Состојки:

  • 200 гр путер од кикирики
  • 5 лажици бел шеќер
  • 5 лажици кафеав шеќер
  • Две јајца
  • Две лажички екстракт од ванила
  • 100 грама стопено чоколадо

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Во сад изматете го путерот од кикирики со белиот и кафеавиот шеќер додека смесата не се изедначи. Додадете јајца и екстракт од ванила, па изматете уште малку.

Отстранете приближно две лажички од смесата во подготвениот плех обложен со хартија за печење. Печете помеѓу седум и девет минути, тие се прават кога рабовите на колачињата стануваат цврсти.

Оставете да се излади пет минути, а потоа лесно затегнете ја дупката на средина од секое колаче со задниот дел од шпоретот, а потоа истурете малку растопено чоколадо во него.

Ако сакате, наместо чоколадо, на колачињата можете да ставите џем или мед.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote