in

Врвот К2 беше освоен за прв пат во зимски услови!

Пакистанскиот врв К2 беше освоен од тим од Непал и беше испишана историја!

Десетици планинари се натпреваруваа во изминатите неколку недели за да го достигнат вториот највисок планински врв во светот, што е повисок од 8.000 метри.

Непалските алпинисти конечно пристигнаа во К2, на круната на планината Каракорум.

Оваа зима на планината се собраа четири екипи и вкупно околу 60 планинари, што е повеќе отколку во сите претходни експедиции.

Десет непалски планинари беа распоредени во различни тимови, но формираа нова група за да го постигнат подвигот „во име на Непал“.

На освоениот врв, ветровите можат да дуваат со брзина поголема од 200 километри на час, а температурите паѓаат до минус 60 степени Целзиусови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote