in

Непечена кремаста торта: Едноставно совршена и рај за непцата.

  • Состојки: 230 гр шеќер, 250 гр брашно + 2 лажици, 220 гр путер, 2 јајца, 500 мл течен шлаг, малку екстракт од ванила.

Подготовка:

Во сад истурете 80 гр шеќер, 250 гр брашно, наредете 150 гр путер (превртете во мешавина од брашно и шеќер пред да изрендате за полесно), а потоа измешајте рачно за да добиете мешавина полна со поголеми трошки . Потоа рачно посипете ја смесата во голема сува тава и пржете десетина минути со постојано мешање додека не порумени.

Изматете две јајца и 150 гр шеќер со жица, додадете две лажици брашно и 500 мл течен шлаг. Комбинирајте со жица и на крај додадете малку екстракт од ванила. Пренесете ја оваа мешавина во тенџере и загрејте ја до вриење. Се вари две минути, постојано мешајќи. Изматете 70 гр путер и додајте го варениот крем лажица по лажица и мешајте сè додека сè убаво не се соедини.

Покријте го калапот со обвивка со растеглива фолија, а потоа на дното ставете тенок слој мешавина од брашно. Истурете неколку лажици од фил за да направите тенок слој од полнење. Повторете ја постапката со двете мешавини додека не се потроши материјалот. Завршете со мешавина од брашно.

Завршете го горниот дел со краеви од фолија и ставете го во фрижидер 6-7 часа, по можност преку ноќ. Посипете со шеќер во прав или кокос кога ќе се олади.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote