in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Несоницата не е единствената причина за постојаниот замор!

Според истражувањето на Националната фондација за спиење, 72 проценти од луѓето се чувствуваат слабите, уморни и поспани најмалку два дена во неделата, а 40 проценти веруваат дека постојаниот замор им пречи на нивните секојдневни активности.

Меѓутоа, во повеќето случаи, заморот повеќе нема да елиминира неколкучасовно спиење, бидејќи тоа е често предизвикано од разни медицински и други фактори, покрај самиот замор.

Разликата помеѓу поспаност и замор

Д-р Алекс Димитру, психијатар и основач на Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine, вели дека постои голема разлика помеѓу замор и поспаност: „лек“ за поспаност може да биде малку повеќе сон во кое било време од денот, додека кога уморни сме, иако чувствуваме пад на енергија и мотивација, честопати дури и нема да можеме да заспиеме.

„Чувството на замор после непроспиена ноќ или долга работна недела не е причина за загриженост, но постојаната исцрпеност што не поминува дури и по спиењето може да биде показател за здравствен проблем“, вели д-р Димитру.

Здравствени проблеми што можат да доведат до замор се:

 • Анемијата што ја предизвикува е недостаток на железо или витамин Б12, како и загуба на крв, како на пример за време на тешка менструација.
 • Состојби кои резултираат во намалена апсорпција на хранливи материи, на пример кај целијачна болест, воспалително заболување на цревата, колитис или Кронова болест.
 • Ендокрини пореметувања, кои можат да ги нарушат хормоните кои ги регулираат важните телесни функции – болест на тироидната жлезда, дијабетес, Кушингова болест.
 • Автоимуни нарушувања како што се ревматоиден артритис или лупус.
 • Бременост
 • Несакани ефекти на некои лекови, вклучувајќи антидепресиви, лекови за вознемиреност, мускулни релаксанти и лекови за спиење, некои лекови за крвен притисок и антихистаминици.
 • Срцеви заболувања – коронарна артериска болест, конгестивна срцева слабост, одредени аритмии.
 • Белодробни состојби (на пр. ХОББ или емфизем, каде е нарушена испораката на кислород од белите дробови и се зголемува напорот потребен за белите дробови да продолжат да го снабдуваат телото со доволен кислород
 • Инфекции како што се мононуклеоза, грип или ковид-19, како и хронични инфекции како што се ХИВ и хроничен хепатитис
 • Ментално здравје
 • Заморот честопати се поврзува со депресија, што може да биде придружено со намалување на енергијата и недостаток на мотивација. Иако уморни луѓе се заинтересирани за разни работи, но немаат енергија, депресивните луѓе честопати немаат интерес за нивните секојдневни задачи, објаснува д-р Димитру за Real Simple

„И обратно, луѓето кои страдаат од анксиозност или луѓе со АДХД и понекогаш биполарно растројство, честопати се чувствуваат уморно, но и нервозни, така што имаат мала енергија и мотивација, но се премногу нервозни за да спијат доволно или да спијат доволно“, вели лекар и додава дека покрај здравствените причини за постојан замор, постојат и други фактори како што се стресот, нездравиот начин на живот, лошата исхрана, пушењето и консумирањето алкохол.

Што да направите ако постојано се чувствувате уморни?

Ако постои медицинска причина за постојан замор, треба да го идентификувате со вашиот лекар и да започнете да го лекувате.

Ако главната причина за замор е стресот, д-р Димитру препорачува справување со извори на стрес и вели дека „треба да се постават реални граници за распоредот на работата и да се постави време за релаксација, што може да биде добра основа за подобро и повеќе мирен сон “.

„Успешното лекување на замор ќе зависи од правилното препознавање на основната причина и првиот чекор е да разговарате со лекар“, заклучува д-р Димитру.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote