in

Две години од несреќата на автобусот во Ласкарци: 16 жртви..

На денешен ден пред две години се случи кобна автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, кај селото Ласкарци, во која загинаа 16 лица, а над 30 патници беа повредени. И по две години гостиварци со голема тага се сеќаваат на трагичниот настан. Автобусот на компанијата „Дурмо Турс“ со 51 патник од Скопје кон Гостивар излета од насипот од автопатот Тетово-Скопје и се втурна во мала провалија, потоа слета наопаку.

Сопственикот на автобуската компанија „Дурмо Турс“, одговорниот за транспорт во компанијата и возачот на автобусот се обвинети за сторени тешки кривични дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека тројца вработени во станицата за технички преглед се обвинети на соучесништво во истиот чин.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote