in

„Несреќата од Силверстоун ќе не чини милион и пол евра“

Formula One F1 - British Grand Prix - Silverstone Circuit, Silverstone, Britain - July 18, 2021 Red Bull's Max Verstappen leads at the start of the race ahead of Mercedes' Lewis Hamilton REUTERS/Peter Cziborra

Првиот човек на Ред Бул Рејсинг, Кристијан Хорнер, зборуваше за инцидентот во трката за Големата награда на Велика Британија, во која учествуваа актуелниот шампион Луис Хамилтон и возачот на неговиот тим, Макс Ферстапен. Хорнер изјави дека несреќата ќе има огромни последици врз финансиите на тимот.

За време на несреќата, Ферстапен претрпе удар од 51 Г., тој беше во болница на прегледи, но за среќа не беше повреден. Тој не можеше да се врати на трката, во која Хамилтон подоцна, и покрај казната од десет секунди, стигна до 99-от триумф во Ф1.

„Вкупните трошоци предизвикани од оваа несреќа ќе бидат околу 1,5 милиони евра, околу еден процент од сезонскиот буџет“, рече првиот човек на Ред Бул.

„Мислев тогаш, и мислам и сега – Хамилтон беше казнет премногу лесен. Мислам дека имаме доволно аргументи да се жалиме на таа одлука, бидејќи можеме да презентираме докази. Ние сме целосно мотивирани да го задржиме првото место во конкуренција на конструктори. Мислам дека приказната дека Макс е млад и премногу импулсивен е претерана – тој повеќе не е 17-годишен почетник. Не е лесно да се биде во позиција кога сте во болница и сè уште не е познат степенот на повредите, вашиот автомобил е уништен, а од друга страна вашиот ривал доаѓа до победа по инцидентот во кој учествувал и тој. „Тие се најдобрите двигатели на светот, треба да бидат конкурентни и да се почитуваат едни со други, но во неделата Хамилтон беше тој што беше агресор“, рече Кристијан Хорнер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote