in

Компанијата НЕСТЕ е виновна за уништување на прашума во големина на Париз!

Според најновите информации, Финската компанија Несте која се занимава со горива е виновна за уништување на 10,000 хектари на прашума, која е еквивалентна со големината на Париз, од 2019 па наваму. Несте исто така е обвинета за купување на палмино масло од Либерија. Маслото е произведено нелегално, односно со присила на локалната армија.

Според податоците, Несте купува 1.3 милиони тони масло секоја година, заедно со производ наречен PFAD, и го користи како био-гориво. Несте секојдневно заработува високи профити и добива даночни олеснувања од властите, а во меѓувреме уништува и нанесува големи штети на природата и околината.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote