in

Каква врска има Netflix со заморот при донесување одлуки?

Да се ​​направи избор помеѓу две или повеќе опции не е воопшто лесно. Слатко или солено, ден или ноќ, зима или лето, се меѓу поедноставните дилеми, но денес ви претставуваме нешто покомплексно прашање. Имено, веројатно често имате можност да се изгубите во каталогот на Нетфликс, кој нуди серии, документарни филмови и филмови, избирајќи што да гледате таа вечер.

Диего Редолар, невролог и универзитетски професор по професија, сугерира дека мозокот ни помага кога опциите се ограничени, но како што се зголемува нивниот број, анализата станува посложена и одзема многу време. Затоа, споменатата платформа овозможи да кликнете на Игра нешто, што носи големо олеснување и помош.

Понекогаш, и покрај добрата волја и истражување, крајниот резултат не е задоволителен, што носи фрустрација, лутина и вознемиреност. Елена Неира, исто така експерт во оваа област, универзитетски професор и автор, издвојува четири начини за наоѓање соодветна содржина, на кои може да се стави етикетата на комфорната зона. Првиот е гледање серија или филм за кој сите зборуваат, вториот е избор на програма што веќе сме ја гледале, третата е проверка на најдобро оценетата содржина и на крај препораки на loversубителите на филмот. Дали новитетот воведен од Нетфликс даде резултати, останува да видиме

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote