in

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Неточни информации кои ги знаеме како точни!

Информации за кои повеќето веруваме дека се вистинити, но во реалноста не е така!

Ајде заедно да разјасниме некои работи..

1. MSG или кинески сол често се споменува со лечење на мигрената но всушност нема никаков потврден позитивен ефект!

2. Сушито не значи „жива риба“ и во секое суши нема риба. Сушито е всушност ориз кој е третиран со оцет.

3. Иако колачињата за среќа се поврзани со Кина, тие всушност се многу ретки таму.

4. “Франкештајн„ не е името на чудовиштето, туку презимето на неговиот креатор, Виктор Франкештајн.

5. Спротивно од верувањата дека Ајнштајн паднал година по математика, тој само не успеал да го помине приемниот испит од прва.

6. Биковите не реагираат на црвената боја, туку на движењата на матадорот.

7. Љиљачите не се слепи!

8. Диносаурусите и луѓето никогаш не живееле заедно. Колку и да се верува во спортивното, помеѓу нас има 63 милиони години!

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote