in ,

УбавоУбаво

Налевајте ги орхидеите СО ОВА, наместо вода: ЌЕ ЦВЕТАТ БЕЗ ПРЕСТАН!

На многумина им се случило орхидејата да цвета само еднаш!

 

Одгледувањето орхидеја на здрави зелени лисја кое постојано цвета е еден од најголемите предизвици за секој љубител на овој прекрасен цвет. Покрај светлината и оплодувањето, наводнувањето на орхидеи стана посебна „наука“.

За многу цветени кралици, орхидејата е особено чувствителна билка. И секој љубител на тој прекрасен цвет сигурно има свои најдобри совети за одгледување – некои го чуваат на директна сончева светлина, некои го наводнуваат со застојана вода, некои само ги прскаат лисјата …

Но, вистината е дека некои видови понекогаш немаат правила.

Само водата не е доволна

Исто така, на многумина сигурно им се случило да добијат подарок раскошен примерок во полн цут, кој кога процветал, никогаш повеќе не добил ново цвеќе.

Постои трик за одгледување на такви орхидеи кои доцнат со развојот. Наместо да ја истурате со обична вода, каква и да е, направете го тоа со зелен чај. Не мора да готвите специјална чаша, но оставете голтка на дното од онаа што ја пиете, која ќе ја истурите во орхидејата на крајот на денот.

Не претерувајте со количината и проверете чајот да не е премногу силен – додадете максимум две лажици на ден и не го полевајте за време на викендот. Оваа техника работи и со други растенија кои растат во кисела почва, како што се розите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote