in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

НЕВЕРОЈАТЕН трик за сочни плескавици!!

Греам Елиот, голем кулинарски мајстор, ја откри тајната за тоа како да се направи врвна скара со меко, а сочно месо.

 

Тајната е во коцка мраз!

Греам Елиот вели да ставите коцка мрац на средината на плескавицата и за време на печењето да ја притискате со прсти. На тој начин месото нема да се исуши, а коцката мраз ќе помогне плескавицата да остане сочна и со правилна форма.
Месото поради пониската температура ќе остане посочно бидејќи нема да се исуши, но сепак да биде фино испечено.

Исто така, Греам советува дека не треба да ставате многу зачини и кромид во смесата за плескавици.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote