in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Microsoft заработи 315 милијарди долари во Ирска, плати НУЛА данок!

American Dollars Bill

Ирската подружница на Microsoft заработи 315 милијарди долари во 2020 година, но не плати ништо во име на данок на добивка, бидејќи нејзината адреса е на Бермуди, пишува британски Гардијан.

Заработката што ја оствари Microsoft Round Island One изнесува скоро три четвртини од бруто домашниот производ на Ирска, иако нема ниту еден вработен.

Подружницата, која наплатува такси за лиценци за користење софтвер на „Мајкрософт“ ширум светот, забележа рекорден годишен приход од 314,7 милијарди долари во периодот од јуни 2019 до јуни 2020 година, според салдовите доставени до ирската агенција за регистрација на компании.

Microsoft Round Island One во билансите на состојба наведува дека „нема вработени освен директорот“.

Во даночната изјава се вели: „Бидејќи компанијата е даночен жител на Бермуди, не се пресметува профит на добивката“.

Од своја страна, Бермуди не наплатува данок на добивка.

„Не е изненадувачки, но сепак шокантно, што неверојатно богатите светски корпорации отворено, бесрамно и очигледно одбиваат да плаќаат данок на платите што ги заработуваат во земјите во кои работат“, рече Маргарет Хоџ, пратеник од Лабуристичката партија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote