in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Чистење на дебелото црево со солена вода: Ослободете се од сите токсини по запек во рок од 30 минути!

Многу луѓе страдаат од запек и храната богата со растителни влакна не помага. Најдобро решение е да користите солен раствор. Солената вода ќе помогне во чистење на цревата и нормализирање на дигестивниот тракт.

На телото му треба сол за да започне разни биохемиски процеси. Физиолошкиот раст помага не само за чистење на цревата, туку и за елиминирање на хроничен замор.

Како да се подготви солен раствор за чистење на дебелото црево

Потребна ви е морска сол или хималајска, но не и јодирана. Водата треба да се вари, а потоа да се излади на собна температура. Може да биде и малку потопло. Додадете 2 лажици сол во неа.

Исто така, ќе ви треба лимон за да го намалите вкусот на сол.

Истурете вода во стаклена тегла, додадете сол и сок од лимон и затворете ја теглата. Мешајте додека не се стопи солта.

Треба да го пиете растворот во рок од 5 минути (колку порано, толку подобро). Потоа треба да легнете на страна и да го масирате стомакот, а потоа на другата страна и повторно да го масирате стомакот. Цревата ќе се исчистат за половина час.

Процесот на чистење може да заврши по неколку часа, па затоа е добро да бидете дома за тоа време. Ова чистење е добро да се прави на празен стомак или неколку часа по оброкот.

Забелешка: Направете го ова само ако имате сериозен запек и по консултација со вашиот лекар. Доколку сакате да го нормализирате варењето, би било добро да ги исфрлите белото брашно и слатките од вашата исхрана. Јадете многу супи и варен и свеж зеленчук.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote