in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ! Има повеќе вируси во капка морска вода отколку жители во Њујорк!

Само една капка морска вода има повеќе вируси отколку жителите на мегалополата во Њујорк, според порталот Scientific American.

Научниците истакнуваат дека на Земјата има повеќе вируси отколку универзумот на sвезди.

Студија од 2018 година откри дека на Земјата има 111 „семејство на вируси“, кои содржат меѓу 631.000 и 827.000 непознати вируси. Некои од нив веројатно имаат потенцијал да се пренесат на луѓето.

Вирусите имаа долго време да се размножуваат/реплицираат бидејќи тие беа далеку пред луѓето на Земјата, а некои научници веруваат дека тие се постари од која било форма на живот на планетата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote