in

СлаткоСлатко

Не се шегуваме! Џин навистина помага при слабеење, ги намалува брчките и ја ублажува болката во зглобовите!

Некои медиуми објавија дека џин е прогласен за најздрав алкохолен пијалок во светот. Сепак, ние нема да го поддржиме ова тврдење бидејќи првенствено сме свесни за штетните ефекти на алкохолот врз организмот.

 

Сепак, на чашите со џин и тоник понекогаш е едноставно невозможно да се одолее, а горенаведените информации само можат да ви помогнат да имате помалку каење. Сепак, треба да се консумира умерено!
Умереноста е клучот

Пиењето џин исто така може да му користи на вашето тело. Така, некои луѓе забележуваат дека може да помогне при слабеење затоа што е еден од најмалку калоричните алкохолни пијалоци. Оваа информација се однесува на самиот џин, затоа е многу важно да се проверат вредностите на другите компоненти со кои се меша.

„Џин содржи само траги од шеќер, што го прави одличен избор доколку вашата цел е да ја одржувате телесната тежина, особено ако внимателно избирате додатоци“, изјави нутриционистката Џеки Линч.

Да живее боровинката!

Умереното пиење џин исто така може да биде од голема корист за постигнување на подобро варење. Исто така, содржи боровинки, кои се сметаат за природен диуретик. Доколку ви пречи надуеност после конзумирање пиво или вино, вистинско време е да преминете на џин. Понатаму, билките што се користат во неговото производство ги зголемуваат дигестивните сокови потребни за храната во вашиот стомак навистина да се вари. Боровинките исто така имаат изразени и силни антиоксиданти и помагаат во забавување на стареењето на кожата и ги поправаат малите брчки. Благодарение на високата содржина на антиоксиданси, тоа успешно ќе го намали нивото на слободни радикали кои предизвикуваат сериозно оштетување на кожата. Исто така, ќе стимулира регенерација на кожата, што доведува до намалена видливост на лузни и ублажување на акните и мозолките.

Народен лек против болки во коските

И умерено консумирање на џин, вашите коски исто така може да имаат корист! Успешно ја ублажува болката во колената и зглобовите, а тие исто така веруваат дека може да биде корисно за ублажување на хронична болка и воспаление, како што е артритисот. Ако добиете гихт, можете да пробате рецепт од кујната на вашата баба, познат и како народен лек против артритис – суво грозје натопено во џин.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote