in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТЕН РЕКОРД! Играта Супер Марио е продадена за повеќе од 1,5 милиони долари!

Играта Super Mario за конзолата Nintendo 64 е продадена на аукција за 1,56 милиони долари, што е нов рекорд за видео игра, објави американската аукциска куќа „Heritage Auctions“.

„Тоа е првата игра некогаш продадена на аукција за повеќе од милион долари“, изјави Ерик Бредли, портпарол на аукциската куќа со седиште во Далас.

„Херитиџ“ веќе го постигна првиот рекорд два дена порано со продажба на играта за поранешната конзола на Nintendo NES, „Legends of Zelda“, која беше продадена за 870.000 долари.

Играта Супер Марио 64 е од 1996 година и користи 3D за прв пат.

Тоа е единствената позната копија која доби рејтинг од 9,8 A ++ од компанијата специјализирана за видео игри Вата, која ја проценува состојбата на игрите, рече Бредли, додавајќи дека ова е највисока оценка што може да ја добие ретро играта.

Интересот на колекционерите за класични игри постојано расте во последните неколку години. Во април, видео играта Супер Марио Брос во 1986 година за Nintendo NES беше продадена за 660 000 американски долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote