in

Што?Што?

Казни до 3.000 евра за оние кои украле бел песок од плажите на Сардинија!

Десетици луѓе се казнети со парична казна до 3.000 евра за земање песок и школки од плажите на италијанскиот остров Сардинија Италијанските власти соопштија дека 41 лице е обвинето за кражба на околу 100 килограми песок и школки од плажите.

Славниот бел песок од Сардинија е високо ценет на островот и е забрането да се носи.

Продажбата на песок и школки од Сардинија е нелегална од 2017 година.

Туристите, претежно Европејци, но и Италијанци, продаваат бел песок во шишиња преку Интернет како сувенир.

Во истрагата се вклучени армијата и царинската полиција.

Сардиниската полиција собра казни од 13.000 евра само оваа година, а запленетите предмети беа вратени на плажите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote