in ,

WTFWTF

НЕВЕРОЈАТНО! Лутата храна може да согорува калории, ЕВЕ КАКО!

Ако сакате да изгубите тежина, треба да проверите што точно јадете. Една студија објавена во списанието „Дебелина отворен пристап“ сугерира дека зачинетата храна наскоро може да го замени секојдневното трчање.

Во истражувањето учествувале 40 мажи и жени, од кои едната земала една капсула од два милиграма капсаициноиди, зачин кој се наоѓа во чили пиперки, а другиот плацебо.

Кога пиеле пилули, истражувачкиот тим ја мерел стапката на метаболизам на секој час на три часа. Податоците покажаа дека оние кои земале капсаициноидна капсула согорувале 116 калории повеќе на ден отколку луѓето кои примале плацебо.

Истражувачите велат дека ова е последица на „термогениот ефект на капсаициноидите“. Со други зборови, вашето тело создава топлина додека вари зачинета храна што согорува повеќе калории.

Ова не е прва студија што ја проучува врската помеѓу слабеењето и зачинетата храна. Во студија спроведена на Универзитетот Пурдју, која траеше шест недели, пиперката од кајен ја зголеми телесната температура на учесниците, што на крајот доведе до повеќе изгубени калории.

Но, тоа не е единствената предност од консумирање зачинета храна. Кајенската пиперка има многу здравствени придобивки, како што се намалување на шеќерот во крвта, зајакнување на циркулацијата и подобрување на симптомите на псоријаза. Сето ова помага во борбата против ризикот од развој на кардиоваскуларни болести и рана смрт, пишува The Healthy.

Затоа, ако сакате да изгубите тежина, можете да вклучите зачинета храна во вашето мени, но не треба да претерувате ниту со овој вид храна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote