in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Маслото од семки од тиква е ризница на здравјето: Богато е со витамини и минерали, има лековито и превентивно дејство при многу состојби!

Внесете го во вашата секојдневна исхрана!

Маслото од семки од тиква е богато со витамини А, Е, Ц и К. Свежото масло содржи повеќе од 60% незаситени масни киселини. Исто така, содржи витамини од групата Б, незаситени масни киселини, омега 6 и 9, минерали (фосфор, калциум, магнезиум, калиум) и елементи (железо, цинк, манган). Исто така, содржи лецитин, протеини и салицилна киселина.

Употребата на масло од тиква во исхраната дава најдобри резултати во следниве здравствени проблеми:

 • го регулира проблемот со зголемена простата
 • го забрзува заздравувањето на инфекции на уринарниот тракт кај мажи и жени
 • го подобрува квантитетот и квалитетот на спермата
 • го регулира холестеролот
 • помага при кардиоваскуларни заболувања
 • помага при синдром на нервозно дебело црево, како и цревни паразити
 • промовира нормална функција на бубрезите
 • го подобрува имунолошкиот систем
 • позитивно влијае на видот
 • позитивно влијае на расположението
 • изгореници и разни кожни болести
 • има корисен ефект врз тенот кај децата и адолесцентите
 • има корисен ефект против опаѓање на косата

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote