in ,

СлаткоСлатко

НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ! Пронајдоа автопортрет на Ван Гог зад една негова слика (ФОТО)

Автопортрет на холандскиот пост-импресионистички уметник Винсент ван Гог е откриен скриен зад една од неговите слики..

Националните галерии на Шкотска денеска соопштија дека конзерваторите дошле до откритието, за кое се верува дека е прво за институција во Велика Британија, за време на рендгенско испитување на уметничкото дело на Ван Гог од 1885 година „Главата на селанка“, кое се подготвувале да го покажат. на претстојната изложба, објави Ројтерс.

 

 

„Кога првпат го видовме рендгенот, се разбира, бевме многу возбудени“, рече постариот конзерватор Лесли Стивенсон во видеото споделено од Националната галерија на Шкотска.

– Вакво големо откритие се случува еднаш, двапати во животот на конзерватор…Да се ​​има слика до која е тешко да се дојде е нешто многу, многу посебно – истакна таа.

Познато е дека Ван Гог често повторно ги користел своите платна, работејќи и на нивниот грб.

Националната галерија на Шкотска соопшти дека нивните експерти се обидуваат да најдат начин да го отстранат лепилото и картонот што го покриваат автопортретот без да ја оштетат „Главата на селанецот“.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote