in , ,

WTFWTF Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Научниците направиле лепак од змиски отров за брзо запирање на крварењето!

Научен тим составен од експерти од Канада и Кина направи лепак за кожа што престанува да крвари во рок од 45 секунди.

Научното списание „Научни авантури“ ги објави резултатите од научните истражувања за потенцијалните лековити својства на ензимот батроксобин, кој се наоѓа во отровот на змијата, најчесто поскок.

Научниот тим се состоеше од истражувачи од Универзитетот Манитоба во Канада, Западен универзитет во Лондон и Воено-медицински универзитет во кинескиот град Чонгкинг.

Кибре Маконан од Западен универзитет изјави за радиото ЦБЦ дека е познато дека змискиот отров убива со разредување на крвта или делување на нервниот систем и дека батроксобинот предизвикува згрутчување на крвта.

„Како научници го поставивме прашањето дали можеме да направиме пресврт и да го искористиме како еден вид помош и лек. „Еве, успеавме да дојдеме до позитивен одговор“, рече Маконан.

Тој објасни дека во лабораторијата успеале да направат лепак заснован на ензими од змиски отров, кој може да се користи на терен за да се запре крварењето од разни повреди. Ензимот ќе се активира со посебен ласер или со загревање со ламбата на паметните телефони.

Истражувањата покажаа дека лепилото од овој тип е десет пати поефикасно од лепилата за фибрин кои веќе се користат за медицински цели.

Новоразвиениот лепак се очекува да биде во масовна комерцијална употреба за пет години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote