in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

РЕЦЕПТ ЗА ТУФАХИЈА: Откако ќе го пробате овој традиционален десерт, ќе почнете да го правите уште почесто!

Дали туфахијата е турско или арапско јадење е прашање на кое до денес нема сигурен одговор. Едно е сигурно – тие се исклучително вкусни и здрави.

Потребни состојки:

  • 5 јаболка
  • 120 гр ореви
  • 40 гр суви кајсии
  • 40 гр суво грозје
  • 2 портокали
  • лажичка цимет
  • 200 мл слатка павлака
  • екстракт од ванила
  • 2 лажички шеќер
  • малку путер

Подготовка:

Суво грозје, кајсии и половина орев ситно исецкајте, измешајте со шеќер, цимет, сок од еден портокал и две капки екстракт од ванила. Измиените јаболка исечете го горниот дел, оставете го како капак, извадете ја средината со лажица и наполнете со сечкано овошје.

Јаболката премачкајте ги малку со путер, па наредете ги во сад премачкан со путер и печете ги во рерна на 200 степени околу 40 минути. Изматете ја слатката павлака, додадете сок од друг портокал, остатокот од исецканите ореви и малку екстракт од ванила, па изматете.

Испечените јаболка наросете ги со шеќер во прав и послужете ги со шлаг.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote