in ,

УбавоУбаво WTFWTF Што?Што? СлаткоСлатко

Неверојатно вкусни КРОФНИ : Сите ќе бидат воодушевени

СОСТОЈКИ:

 • 500 мл млеко
  1 квасец
  2 жолчки
  3 лажици шеќер
  1 лажичка сол
  950 гр брашно
  2 лажици маст (путер)

ПОДГОТОВКА:

Квасецот се става во млако млеко да нарасне.
Во сад за матење измешајте путер, жолчка, шеќер и сол, додадете млеко со квасец.
Тестото се замесува со брашно, да биде помеко, но да не се лепи за прстите.Оставете го да отстои 30 минути и потоа извадете ги крофните со сукало или чаша со остар раб.
Сукајте го тестото на 6-7 мм и оставете го десетина минути да стаса.
Кога ќе пристигнат, развлечете ја секоја крофна уште малку со сукало, но не го притискате тестото до крај, туку работете нежно. Повторно се развлекува 2. Оставете уште 1-2 минути и потоа пропржете ги.
Се пржат на загреано масло, но не врело, за да не изгорат наеднаш крофните. Кога ќе ги ставите крофните во масло, свртете ги така што страната што беше на масата сега е одозгора, а онаа што беше одозгора да се пржи прво во масло.
Извадете ги на салфетка за да ја впијат маснотијата и потоа извалкајте ги во шеќер во прав во кој сте додале ванилин шеќер, но во прав.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote