in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Ова растение се нарекува инвазивен плевел, но всушност може да се јаде и е многу здрава

Тушањ, тушт или порланец расте многу изобилно како плевел во градините и како диво растение покрај реките, потоците, каналите и шумските рабови.

Се сее на сончево место, а сака песочна, добро исцедена почва. Многумина го сметаат за плевел, но всушност се јаде лековито растение кое има антивоспалителни својства, ја подобрува циркулацијата, богато е со антиоксиданси…

Екстрактот од суви лисја и стебла делува како антиинфламаторно и ублажува болка. Може да се користи надворешно за лекување на мускулни грчеви. Во храната се користат млади сочни лисја и ластари од три до пет сантиметри во висина.

Собраните ластари потоа треба да се одвојат од тврдите стебла и да се додадат во салати, супи, чорби или тесто за палачинки. Се готви најмногу 15 минути со што се ослободува слузта што малку ги згуснува супите и им дава кремаст изглед.

Туштот е погоден и за маринирање, но треба да се внимава кога се јаде бидејќи содржи оксална киселина која ги оптоварува бубрезите и треба да се јаде во помали количини.

Отпорен е на високи и ниски температури и на суша, а успева и на многу сиромашна почва. Расте многу брзо и може да се бере по три до четири недели. Колку повеќе го берете, толку повеќе расте.

Тушт има солен вкус, прилично благ, па затоа најчесто се јаде во мешани салати. Може да се користи за правење густа супа, чорба, рижото, манестра или матени јајца.

За да го подготвите чајот, ставете една лажица од чајот во чаша врела вода. Покријте и оставете да отстои десет минути, а потоа процедете. Ако го пиете како лек за респираторни заболувања, засладете го со мед, во спротивно не.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote