in

ЕДНА ГОДИНА ТЕШКА БОРБА, СМРТ И ЦРНИ РЕКОРДИ: „Невидливиот непријател“ на целиот свет денес го слави својот роденден.

Првиот случај на коронавирус е регистриран пред една година.

Станува збор за 55-годишен маж од кинеската провинција Хубеи.

Оттогаш, бројот на заразени лица во светот надмина 55 милиони, а повеќе од 1.300.000 луѓе починаа од последиците предизвикани од овој вирус.

Верувале или не, коронавирусот го слави својот прв роденден. Кога е забележан првиот случај, никој не ни замислувал дека вирусот ќе преживее толку долго, а камоли дека толку многу луѓе ќе умрат од него.

Нулта пациентка е регистрирана, според China Morning Post, на 17 ноември 2019 година во кинеската провинција Хубеи.

Тоа е повеќе од еден месец пред лекарите да ги регистрираат првите случаи во Вухан.

Научниците се сомневаат дека Covid-19 преминал од палката на друго животно што подоцна го потрошило човекот, па затоа почнало да се шири меѓу луѓето.

Експертите тврдат дека од 17 ноември минатата година, неколку пациенти пријавувале секој ден, а на 15 декември 2019 година тој број бил 27.

Броевите потоа почнаа да вртоглаво се зголемуваат, а заразата да се премине кинеската граница.

Иако повеќе од 38 милиони луѓе се опоравиле за една година, вирусот не стивнува и се чини дека врвот допрва доаѓа.

Денес, најнаселена земја во светот, од каде започна сè, бележи неколку случаи на ден, додека во САД има 150 000 новоинфицирани, а некои европски земји над 40 000.

За споредба, нешто повеќе од 86.000 луѓе биле заразени во Кина од почетокот на пандемијата, а 4.634 починале.

Во моментов, најзаразени се во САД, Индија, Бразил, Франција и Русија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote