in

НЕВОЗМОЖНО! ТОА Е ЛЕКОТ КОЈ ГО ПИЕМЕ ЗА ГЛАВОБОЛКА! ОВОЈ ЛЕК МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНАТА!

Ќе се спроведат широки испитувања во Велика Британија за да се процени ефикасноста на аспиринот како можна терапија за COVID-19, пишува лондонски Гардијан.

Пациентите инфицирани со корона вирус имаат зголемен ризик од згрутчување на крвта како резултат на хиперактивни тромбоцити одговорни за згрутчување на крвта, а аспиринот е антитромбоцитен лек што ја намалува можноста за згрутчување на крвта, според студијата за Regeneration.

Еден од водачите на тимот што го спроведува истражувањето, Питер Хорби, изјавува дека постојат јасни индикации дека апсиринот може да биде корисен во третманот на пациенти заразени со вирусот корона. Тој посочи дека аспиринот е безбеден, ефтин и широко достапен лек. Најмалку 2.000 пациенти ќе примаат 150 мг аспирин на ден покрај вообичаената терапија, а податоците добиени на овој начин ќе се споредат со податоците добиени од најмалку 2.000 други пациенти кои примаат стандардна терапија – антибиотикот азитромицин и коктел од антитела произведени од компанијата “Regeneration„.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote