in

ПРЕДЛОГ! Њујорк ќе им плати на оние кои пријавуваат неправилно паркиран автомобил – вклучително ако е и полициски автомобил!

Градот Њујорк се обидува да застане на патот на нелегалното паркирање со необична тактика – споделување на дел од обвинетата парична казна со „свиркачот“.

Предлог-законот се однесува на прекршителите кои ги паркираат своите возила блокирајќи ги автобуските ленти, велосипедските патеки, пешачките премини и тротоарите, што ги става во опасност пешаците и велосипедистите.

Интересно е што новиот закон не ги ослободува возилата од градските служби, вклучително и полициските автомобили, кои граѓаните исто така ќе можат да ги пријавуваат за непрописно паркирање и со тоа да го надополнуваат својот буџет.

Доколку биде усвоен, новиот закон предвидува и зголемување на износот на казните за паркирање од 115 на 175 долари, така што на градот нема да му се одземе целиот износ од својот дел од казната.

Лицето кое пријавило повреда би добило 25 проценти од 175 долари или околу 44 долари, а остатокот ќе отиде во градската каса.

Предложениот закон е направен според сличен закон што им овозможува на луѓето да пријавуваат автомобили паркирани со вклучен мотор, исто така за процент од напишаната казна, што веќе резултираше со значителни исплати.

Сепак, новиот закон допрва треба да биде одобрен од градските власти, па би можело да помине некое време пред градот да започне да плаќа процент од казните на „свиркачите“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote