in

Што?Што?

Нигерија го произведе својот прв паметен телефон!

Нигерија го произведе својот прв паметен телефон, наречен „ITF Mobile“.

Нигерискиот министер за индустрија, трговија и инвестиции Отунба Ричард Адени Адебајо го претстави првиот смартфон произведен во земјата пред претседателот Мохамед Бухари, објави нигериската новинска агенција (ХАН).

Адебајо рече дека телефонот, наречен „ITF Mobile“, е дел од проектот што го започна Министерството за електрична / електронска технологија.

Објаснувајќи дека телефонот е целосно домашен производ, Адебајо рече дека целта е да се произведат 12 различни мобилни телефони во рамките на овој проект.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote