in

Нико Ковач е тренер на сезоната во Франција!

Хрватот Нико Ковач беше избран од реномираниот Лекип за најдобар тренер минатата сезона во Франција.

Стратегот од Монако ја заврши сезоната во Лига 1 со принцовите на висока трета позиција и се пласираше во финалето на Купот.

Иако трофеите недостасуваа, резултатите во првата сезона на клупата беа далеку над очекувањата, што му донесе престижно признание на поранешниот хрватски тренер и тренер на Ајнтрахт и Баерн.

Интересно е дека 49-годишниот Хрват ја освои наградата пред Кристоф Галтиер, кој создаде вистинско чудо со Лил и стана шампион на Франција.

Пред Ковач и Монако следната сезона има квалификации за Лигата на шампионите во кои ќе се обидат да изборат место во елитното натпреварување.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote