in

339 кандидати за Нобеловата награда за мир!

Досега 329 кандидати се пријавија за Нобеловата награда за мир за 2021 година.

Досега се пријавиле 234 лица и 95 организации и, иако Нобеловиот комитет не ги објавува имињата на кандидатите, оние што ќе ги номинираат можат јавно да го објават името на нивниот кандидат, па затоа е познато дека Светската здравствена организација, вакцината Алијансата и Коалицијата за иновации за време на епидемијата (Цепи).

Меѓу кандидатите се повторно Доналд Трамп, неговиот зет aredеред Кушнер, престолонаследникот на ОАЕ, Мухабед бин Зајед ел Нахајан, Грета Тунберг, Алексеј Навални, белорускиот опозициски лидер Светлана Тихановска и многу други.

Кандидатите за Нобеловата награда се чуваат во тајност, и можат да бидат номинирани од членови на парламентот и министри од сите земји, поранешни лауреати, универзитетски професори.

Нобеловиот комитет ќе го објави својот избор на 8 октомври.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote