in

УбавоУбаво

НЕВЕРОЈАТНО! Голем метеор го осветли небото над Норвешка! [ВИДЕО]

Невообичаено голем метеор накратко го осветли небото над Норвешка во неделата, оставајќи зад себе спектакуларна визуелна и звучна трага.

Експертите веруваат дека метеорот можел да ја погоди Земјата, а доколку тоа се случеше, местото на ударот немаше да биде далеку од главниот град Осло.

Засега нема извештаи за повредени или штети.

Извештаите за летот на гром од метеор започнаа да пристигнуваат околу еден часот по полноќ, а снимките од овој исклучителен настан се појавија на социјалните мрежи, пренесува Ројтерс

Норвешката мрежа за следење метеори во неделата анализираше видеа и други податоци, обидувајќи се да ги утврди потеклото и дестинацијата на метеорите.

Прелиминарните податоци покажуваат дека постоела можност метеорот да ја погоди Земјата во големото пошумено подрачје на Финамарк, на само 60 километри западно од главниот град Осло, објави норвешката мрежа за набудување на метеорите.

„Ова беше лудо“, изјави репортерот на Ројтерс, Мортен Билет, кој го виде и слушна метеорот.

Научниците пресметале дека метеорот се движел со брзина од 15-20 километри во секунда и го осветлувал ноќното небо за пет до шест секунди, рече Билет.

Тој потврди дека во извештаите не се споменува дека е причинета материјална штета или дека некој е особено вознемирен од овој настан, како што беше случајот во 2013 година кога метеор леташе над територијата на Русија и експлодираше над Чеlyабинск.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote