in ,

Што?Што?

Норвежаните пронашле Викиншки брод во кој можеби бил закопан кралот! [ФОТО]

Пирамидите, замоците и палатите се симболи на моќ и статус кои се менувале со векови, но за Викинзите тој отсекогаш бил голем и долг брод. Ова е поткрепено со откритието на норвешките археолози кои се надеваат дека ќе го завршат ископувањето на редок брод Викинг во Гилестад, античко археолошко наоѓалиште југоисточно од Осло.

Ова е прво вакво археолошко ископување во Норвешка во последните сто години. Иако поголемиот дел од бродот изгниел со текот на времето, археологот Кнут Паша верува дека распоредот на железните клинци сепак ќе овозможи конечно да се направи копија од него.

Со помош на радар, откриено е дека бродот е долг околу 19 метри и широк пет, што го става во рангот на добро сочуваните викиншки бродови Осеберг и Гокстад Викинг, кои се изложени во Осло. Овие бродови биле пронајдени на западната страна на широкиот фјорд во Осло.

Во 9 век, Викинзите започнале да користат едра, но сепак им биле потребни силни веслачи за нивните големи патувања. Пловиле со своите долги бродови кон Велика Британија, прво напаѓајќи ги крајбрежните заедници, а потоа се населиле таму и оставиле наследство на фината изработка, како и нордиските зборови и имиња.

Нордиските Викинзи, исто така, се впуштија во експедиции на Исланд, а некои потоа се населија во Гренланд и Винленд во Северна Америка, области подоцна наречени fуфаундленд.

Воениот брод пронајден на Gjelestad датира од периодот пред христијанскиот Викинг – 750 до 850 г. н.е., изјави Паша од Норвешкиот институт за истражување на културното наследство за BBC.

“Сè уште не знаеме дали ова беше веслачки чамец или едрилица. Пронајдени други чамци, како што се Гокстад и Туне, комбинирано веслање и едрење”, рече Паше и додаде дека “проучувањето на килот на бродот ќе биде клучно”.

“Килот е многу поразличен од другите, што е навистина возбудливо. Тешко е да се користат едра на крајбрежјето, ветерот постојано се менува, така што Викинзите честопати беа принудувани да користат весла, но да го преминат патот од Берген до Шетланд, на пример, беше подобро е да се чека вистинскиот ветер “, рече норвешкиот археолог.

Gjelestad е голема древна гробишта во Викинзите со 20 гробници и насип од Jell Mund, датирана од римското железно време (1-400 п.н.е.). Споменатата тумба, втора по големина во Норвешка, е оддалечена стотина метри од местото каде што е пронајден бродот, што всушност било гроб за, како што се претпоставува, еден од племенските началници.

Лидерот на археолошкиот тим Кристијан Родсруд верува дека Jell Mund го означува местото на античко погребување по кремирањето, но таму се наоѓа малку, па археологот претпоставува дека гробницата била ограбена во одреден момент со оглед на тоа дека сето тоа се случило за време на борба за моќ меѓу расправиите со Викинзите. главен.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote