in

ТаженТажен

СТРАШНО! Носорозите се пред истребување, и тоа поради бизарна причина!

Денес се одбележува Меѓународниот ден на заштитата на носорогот, чија цел е да се подигне свеста за загрозеноста на ова животно. Носорозите се пред истребување и ги има секој ден сè помалку.

Носорозите, покрај слоновите, се и најголемите копнени животни. Тие се препознаваат по тоа што имаат голем раст на кератин на нивната муцка, и покрај тоа, тие припаѓаат на тревојади.

Постојат пет видови на носорог: бел носорог, црн носорог, индиски носорог, суматрански носорог и јавански носорог.

За жал, носорозите се многу загрозени. Истребувањата се на работ – голем број ловџии ги бараат своите рогови.

Рогови од носорог се користат во производството на лекови, но тие се и украсна ставка. Во некои земји домовите се „украсени“ со рог од носорог, кој се чува како трофеј, со оглед на тоа што цените на роговите на пазарот се движат од 60.000 долари.

Рогови од носорог се користат и како „зачин“ – поточно, се верува дека прав од рог од носорог, доколку се користи како додаток во исхраната, може да помогне при мамурлак, треска и ревматизам.

Одлуката за одбележување на Светскиот ден на носорогот на 1 мај беше донесена во средината на 2011 година. Идејата дојде од Лиза Џејн Кембел, која со голем број организации кои се занимаваат со заштита на животни, успеа да ја подигне свеста за загрозувањето на ова животно од глобално ниво.

Опстанокот на еден вид не треба да зависи од фактот дека рогот на ова животно се смета за “статусен симбол”.

Од трговија со диви животни заработуваат помеѓу 15 и 20 милијарди долари годишно, а бројот на преостанати носорози се намалува.

Во моментов, има само две женски бели носорози на глобално ниво.

Во просек, секој ден се убиваат по три носорози, а тој број достигнува 1.000 годишно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote