in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВ ЦРН РЕКОРД ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ!

Во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 583
-Куманово 100
-Дебар 12
-Штип 40
-Прилеп 57
-Тетово 80
-Струга 13
-Велес 64
-Битола 50
-Охрид 31
-Кавадарци 23
-Гостивар 46
-Гевгелија 22
-Струмица 15
-Крива Паланка 9
-Радовиш 5
-Крушево 8
-Кочани 29
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 10
-Македонски Брод 2
-Пехчево 5
-Берово 3
-Валандово 4
-Виница 13
-Делчево 6
-Кратово 4
-Свети Николе 12
-Кичево 35
-Ресен 10
-Неготино 24

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од:-Скопје 207-Куманово 20-Штип 13-Прилеп 32-Тетово 42-Велес 11-Битола 19-Кавадарци 6-Гостивар 7-Гевгелија 13-Струмица 10-Крива Паланка. 3-Радовиш 6-Кочани 11-Пробиштип 4-Берово 5 -Виница 4-Кратово 1-Свети Николе 7-Кичево 10-Ресен 1-Неготино 1Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на починати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote