in

ПОВТОРНО МОНОЛИТИ? Нов монолит, овој пат во Турција! [ФОТО]

Еден од мистериозните монолити, кој неодамна е откриен во различни делови на светот, овој пат се појави во Габеклитепе, една од најстарите населби во светот. Екипите истражуваат како металниот блок долг 3 метри се нашол во областа.

Претходно слична на мистеријата се појави во различни делови на светот, монолитна висина од 3 метри во метален блок, а сега е домаќин на најстарите култни структури на заедницата во Југоисточна Турција Шанлиурфа, се појави во близина на Габеклитепе.

Не е познато кој или од кого бил подигнат металниот блок во полето близу Оренчик Махалеси, каде што се наоѓа Габеклитепе, што исто така е опишано како „нулта точка на историјата“ со својата 12 илјади годишна историја. Истражувањата на оваа тема продолжуваат.

На него пишува „Ако сакате да ја видите месечината, погледнете во небото“ со азбука од Гоктурскиот јазик!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote