in

ШОКАНТНО: Детектирани први случаи од птичјиот грип H5N8 кај луѓето!

Први случаи од птијчијот грип именуван H5N8 е детектиран кај луѓето во Русија. Руските власти ја информираа Светската здравствена организација дека дури седум работници во фармите за живина биле заразени од овој грип на југот на земјата во Декември минатата година.

Во соопштението стоеше дека работниците биле заразени дирекно од птиците, но оттогаш закрепнале и се во добра здравствена состојба. Сеуште не постојат докази дека грипот може да се шири помеѓу луѓето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote