in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВ РЕКОРД НА НОВОЗАБОЛЕНИ!

Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 627
-Куманово 73
-Дебар 1
-Штип 37
-Прилеп 98
-Тетово 72
-Струга 17
-Велес 55
-Битола 51
-Охрид 57
-Кавадарци 40
-Гостивар 84
-Гевгелија 11
-Струмица 30
-Крива Паланка 10
-Радовиш 9
-Крушево 8
-Кочани 34
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 8
-Виница 20
-Делчево 6
-Кратово 2
-Свети Николе 11
-Кичево 10
-Ресен 13
-Неготино 11

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (77, 64, 74, 81, 73 и 74г), тројца од Штип (84, 70 и 62г), тројца од Прилеп (51, 40 и 55г), еден пациент од Струга (64г), четири од Битола (77, 77, 79 и 74г), еден од Гостивар (72г), еден од Радовиш (70г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Берово (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 937 оздравени пациенти од: -Скопје 398 -Куманово 50-Дебар 8 -Штип 21 -Прилеп 28 -Тетово 41 -Струга 18 -Велес 38 -Битола 28 -Охрид 44 -Кавадарци 29 -Гостивар 23 -Гевгелија 12 -Струмица 59 -Крива Паланка 8 -Радовиш 9 -Крушево 2 -Кочани 19 -Пробиштип 8 -Демир Хисар 6 -Пехчево 1 -Берово 4 -Валандово 9 -Виница 8 -Делчево 17 -Кратово 2 -Свети Николе 15 -Кичево 18 -Ресен 4 -Неготино 10Досега во земјата се направени вкупно 300.200 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 50015, бројката на оздравени пациенти е 29583, на починати е 1397, а бројот на активни случаи изнесува 19035.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote