in

Нов вид школка во Црна Гора го доби името по Новак Џоковиќ!

Во Црна Гора е откриен нов вид полжав, кој двајца научници, одговорни за тоа откритие, го добиле според српскиот тенисер Новак Џоковиќ.

Новиот вид „Травунијана Џоковики“ го откриле словачкиот биоспелеолог Јозеф Грего и професорот на Универзитетот во Црна Гора Владимир Пешиќ, кои за црногорските медиуми изјавиле дека откриле нов вид полжав во карстниот извор кај Подгорица.

“Травунијана јоковиќ” е една од најинтересните видови што се населува во подземните живеалишта на карстната област на Црна Гора и една од најретките во светот. Таа е единствена како Новак “, изјави Пешиќ за Вијести.

Тој посочи дека местата каде е пронајден овој вид полжав се ретки и загрозени и се надева дека „полжавот на Новак“ ќе помогне да се сврти вниманието кон нив токму поради името, со цел да се спасат од истребување.

„Сигурни сме дека Новак слушнал за нашето откритие и дека му е драго што тој е веројатно единствениот спортист во светот по кој бил именуван нов вид“, рече професорот Пешиќ

Тој посочи дека планираат да продолжат со истражување на нов вид, а нивната цел е да направат детална ДНК анализа на овој ендемичен, со цел да се добие слика за тоа колку години има овој вид и како се одвиваат еволуцијата и населувањето на динарските карстни области место Научен труд со откривање на нов вид беше објавен во меѓународното списание Subter underground Biology.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote