in

НОВ ЗАКОН ВО УНГАРИЈА! Само брачните парови имаат право да посвојуваат деца!

Унгарскиот парламент, во кој владејачката партија Фидес на премиерот Виктор Орбан има двотретинско мнозинство, денес усвои закон со кој практично се забранува истополови парови да посвојуваат деца.

Во законот, предложен од владата на Орбан, се вели дека само брачните парови можат да посвојуваат деца, а слободните само со посебна дозвола на министерот за семејство, објави Ројтерс.

Унгарија не дозволува хомосексуални бракови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
zoran
zoran
2 години пред

zabega svetov

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote