in

Нов Зеланд: 100 денови без коронавирус!

Островската држава Нов Зеланд дури 100 дена не забележува инфекција од коронавирус во државата.

Ова достигнување е потврдено од министерот за здравство на државата со што соопшти дека на 8 јуни држава стигна до 100 дена без локална трансмисија на коронавирусот. Овој период трае од 28 февруари, а нивниот претходен рекорд траеше 102 дена.

Ова значи дека утре, Нов Зеланд ќе го изедначи својот претходен рекорд доколку не се случи инфекција. Моментално има 10 активни случаи од коронавирус во Нов Зеланд, но сите се во карантин. Четири случаи се дојдени од Ирак, три од Филипините, два од Индија и еден од Русија, соопшти министерството.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote