in

Нов Зеланд го забранува пушењето на цигари за сите родени по 2004?!

Според најновиот предлог закон на властите на Нов Зеланд, пушењето на цигари можно е да се забрани на сите родени по 2004 година во државата, пренесуваат локалните медиуми.

Оваа идеа произлегува од целта на државата да стане првата земја во светот која се обидува максимално да ги намали пушачите до 2025 година.

Освен забраната за купување и пушење на цигари, Нов Зеланд ја разгледува можноста да ги ограничи прозиведувачите на цигари со лимитирање на местата за продажба на истите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote