in

Пронајдена нова мутација на вирусот со потекло од Индија!

Нова мутација на коронавирусот со потекло од Индија беше пронајдена во Велика Британија и претставува потенцијално опасна мутација. Дури 77 случаи од овој сој беа забележани на Островот од оваа варијанта која моментално се испитува да се докаже дали е позаразна или поотпорна од првичниот вирус.

Видот Б.1.617, како што е наречен иднијскиот сој на коронавирус, не е првата мутација забележана во Велика Британија. Тука беа забележани и варијантите кои доаѓаат од Бразил, Јужна Африка и Кент.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote