in

СТУДИЈАТА ПОКАЖА: Ова е големата придобивка од играњето ВИДЕО ИГРИ!

In a photo taken on November 12, 2020, a gamer plays on the new Sony Playstation PS5 at his home in Seoul after Sony launched the new console in select markets around the world. (Photo by Yelim LEE / AFP)

Најновата студија покажа дека младите кои го поминуваат своето слободно време на играње игри, имаат помали шанси за развивање на симптоми на депресија подоцна во животот.

Истражувачите од универзитетот на Лондон користеше податоци од 11,341 деца, сите околу 11 годишна возраст, преку нивните социјални мрежи и гејминг конзоли. Три години подоцна, децата одговориле неколку прашања за нивното ментално здравје и било заклучено дека тие имаат помал ризик за влегување во депресија од оние кои не играле игри.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote