in

СлаткоСлатко

КРАЛОТ НА ТЕНИСОТ! Новак е шампион на Роланд Гарос!

NOVAK DJOKOVIC (SRB) TENNIS - FRENCH OPEN - ROLAND GARROS - ATP - WTA - ITF - GRAND SLAM - CHAMPIONSHIPS - PARIS - FRANCE - 2021 © TENNIS PHOTO NETWORK

Историја во Париз! Новак Џоковиќ е шампион на Ролан Гарос! Во финалето, по голем пресврт, Србинот го совлада младиот грчки тенисер Стефанос Циципас со 6:7 (6), 2:6, 6: 3, 6:2, 6:4.

Србинот го прифати Купот на мускетарите по втор пат во својата кариера, прв од 2016 година.

Новак стана првиот тенисер во ерата на Опен што победил на секој од четирите најголеми турнири барем двапати.

Џоковиќ стигна до 19-та титула во 29-то финале на Грен слем турнирите. Сега има само еден помалку од најголемите ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер.

Новак ја освои 84-та титула во својата кариера, трета годинава.

Србинот се врати по шести пат во кариерата откако заостана со два сета. Во исто време, тој стана петтиот играч што го сторил тоа во финалето на Ролан Гарос во ерата на Опен.

Циципас беше поразен во своето прво финале на Грен слем турнирите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote