in

НОВАК ЃОКОВИЌ – ТЕНИСЕР НА ГОДИНАТА СПОРЕД АТП!

Tennis - French Open - Roland Garros, Paris, France - September 29, 2020 Serbia's Novak Djokovic celebrates winning his first round match against Sweden's Mikael Ymer REUTERS/Gonzalo Fuentes

Српскиот тенисер во скратената сезона поради пандемијата на коронавирусот остана на првото место на АТП ранг листата, а успеа да освои и еден грен слем трофеј, Австралија Опен, додека играше во финалето на Ролан Гарос.

„Новак ја заврши годината на првото место по рекорден шести пат во последните десет години, откако оваа година освои четири титули. Ѓоковиќ победи на првите 26 дуели на почетокот од сезоната, притоа остварувајќи и историски осми триумф на Австралија Опен, а славеше и во Дубаи, Синсинати и Рим. Со 33 години и 16 дена Ѓоковиќ постави рекорд како најстар тенисер кој годината ја завршува како прв светски тенисер и исто така се израмни со својот идол од детството Пит Сампрас кој исто така шест години беше прв на АТП ранг листата на крајот од годината“, пишува АТП.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote