in

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ! Новото време на затворање е поставено на 18 часот во обид да се спречат новогодишните забави!

Владата на Заев објави нов пакет ограничувања на коронавирусите, наменети да спречат одржување новогодишни забави.

На заедничката прес-конференција, Заев и неговиот министер за здравство Венко Филипче рекоа дека рестораните и баровите ќе добијат наредба да се затворат за 18 часот, наместо тековното време на затворање од 21 часот. Забраната за собирање на јавни простори останува во сила, а со оглед на фактот дека таа е широко игнорирана, инспекторите се повикуваат да ја зголемат усогласеноста. Владата препорачува забрана за новогодишни забави на градските плоштади, но тоа не е строг поредок. На компаниите им е забрането да организираат забави за своите вработени и, како и досега, граѓаните се повикуваат да не ги напуштаат своите домови по 18 часот, освен ако не е потребно.

Налозите и препораките важат до 21 јануари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
2 Comments
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
tajson
tajson
10 месеци пред

kako ke im tekne taka pravat ne se normalni

buco
buco
10 месеци пред

Nie ugostitelite kako odpatok sme mameto ni go ebaa

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote