in

НЕВЕРОЈАТНО: Научниците открија два нови видови на животни во источниот брег на Австралија!

Доколку се прошетате во шумите во источниот брег на Австралија можно е да наидете на новоотркиеното животно – торбат во големина на глушец со големи уши и долга опашка која му помага да се движи од дрво на дрво. До минатата недела ваквите суштества беа класифицирани како еден вид на животно, но сега научниците открија дека всушност постојат три различни видови.

„Биодиверзитетот на Австралија самошто се збогати за два нови видови на торбари. Ова не е секојдневие, да биде потврден нов вид на цицач, а не пак два. Научниците штотуку потврдија две нови животни“ изјави Професорот на Џејмс Кук Универзитетот – Ендру Крокенбергер. Научниците долго време имаа сомнежи дека постојат повеќе видови од ова животно, но немаа доволно докази да го потврдат тоа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote