in

Објавени нови информации за Volkswagen Golf R кој треба да пристигне во 2022 година!

Осмата генерација на Volkswagen GTI доаѓа, но уште посилната петта генерација на Golf R исто така е на патот кој објавувањето. Новиот модел се очекува да дебитира на пазарот на крајот на 2021 или пак на почетокот на 2023, и исто како GTI-то новиот Golf R ни ветува поголема моќ, поразвиена технологија и подобар перформанс!

Новиот Golf R со него ќе носи 2.0 турбо-4 мотор во кој доаѓа со варијанта од 315 коњски сили и 288 коњски сили. Volkswagen тврди дека турбо-4 моторот може да достигне брзина од 0-100 километри на час за само 4.7 секунди кога ќе се спои со 7 брзинскиот автоматски менувач. Времето потребно за достигнување на 100км/ч на 6 брзисникот менувач сеуште не е достапно.

Ова се најбитните информации кој ги објави германскиот гигант околу новиот Golf R, но вети дека ќе објави повеќе наскоро.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote